Elektrikli Scooter Satın Alma Kılavuzu !

Belki de seyahat etmenin eğlenceli ve yeni bir yolunu arayan bir scooter sahibisiniz.

Ya da belki de çok fazla uğraşmanıza gerek kalmadan bir akü ve motor tarafından hareket ettirilme fikri hoşunuza gidiyor.

Durumunuz ne olursa olsun, bir elektrikli scooter veya e-scooter tam karşınızda olacak ve doğru olanı seçme rehberimizi burada bulabilirsiniz.

Neden elektrikli scooter satın almalı?

Elektrikli scooterlar hızlı, şık ve çevreye duyarlı bir ulaşım şeklidir.

Kullanımı kolaydır, herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur ve yerleşik motor, geleneksel bir scooter veya elektrikli bisikletle aynı çabayı gerektirmediği anlamına gelir.

Ertesi gün etkilerini hissetmeden eğlenmek isteyenler için mükemmel!

Genel bakım ipuçları

Scooter’ın kendisini iyi durumda tutmak, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır, bu nedenle düzenli olarak iyice temizleyin (scooter’ın yakınına su götürmeden önce pili çıkarın ve her zaman önce kullanım kılavuzunu okuyun).

Hava dolu lastiklerinizdeki patlamaları önlemenin harika bir yolu biraz balçık kullanmaktır .

Bu, bir lastik patlaması yaşamanız durumunda iç lastiğin değiştirilmesinin yanı sıra sunduğumuz elektrikli scooter tamir hizmetlerinden biridir.

Her iki iş de zahmetli olabilir, bu yüzden bırakın zor işi sizin için biz yapalım.

Pil bakımı ipuçları

Pil performansını en üst düzeye çıkarmak için pilinizi iç mekanda ve oda sıcaklığında şarj etmeyi ve saklamayı deneyin.

Ayrıca, scooter’ı bir süre kullanmayacaksanız akü bağlantısını kesin, çünkü bağlıyken akünün boşalmasına izin vermek hasara neden olabilir.

Elektrikli scooterınıza nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi için Elektrikli Scooter Bakım Kılavuzumuza veya kullanışlı pil SSS kılavuzumuza  buradan göz atın.

Doğru scooter nasıl seçilir

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli elektrikli scooterlar vardır. Sizin için doğru scooter’ı ararken göz önünde bulundurmanız gereken temel faktörler şunlardır.

1. Fiyat

Bir elektrikli scooter için geleneksel bir itmeli scooterdan biraz daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz, ancak yine de bütçenizi zorlamadan iyi bir elektrikli scooter alabilirsiniz. Fiyat sonuçta aradığınız özelliklerin düzeyine bağlıdır. Daha büyük aküye, daha güçlü motora ve ekstra özelliklere sahip bir scooter, daha az güce ve temel özelliklere sahip daha düşük özellikli bir modele göre sizi daha geride bırakacaktır.

2. Menzil

Scooterınızın akü kapasitesi, ulaşabileceğiniz menzil üzerindeki ana etkidir. Ancak yolculuğun türü, koşullar ve sürücünün ağırlığı gibi diğer faktörler de rol oynayacaktır.

Az eğimli yüzeylerde yalnızca kısa yolculuklar yapacaksanız, daha küçük ve daha uygun maliyetli bir akü ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Öte yandan, rotanız çok sayıda yokuş içeriyorsa veya şarja ihtiyaç duymadan daha uzun mesafeler kat etmeyi planlıyorsanız, daha büyük bir bataryaya yatırım yapmak faydalı olabilir.

Hangisini seçerseniz seçin, gazı yalnızca kısa aralıklarla kullanmanın ve daha yavaş bir hız modunu kullanmanın (çoğu scooter farklı modlar sunar) genellikle tek bir akü şarjıyla daha fazla yol kat etmenize olanak sağlayacağını unutmayın.

3.Motor gücü

Kolayca ilerlemek ve yokuşların üstesinden gelmek istiyorsanız, güçlü motorlu bir elektrikli scooter tercih edin. Bir motorun watt değeri ne kadar yüksek olursa, scooterı hızlandırmak için o kadar fazla güç üretebilir. Düzenli olarak yokuşlarla mücadele edeceğinizi biliyorsanız, minimum 350w motorlu bir scooter seçmenizi öneririz.

4. Ağırlık

Eğer scooter’ınızı uzun süre taşıyacaksanız ağırlığını dikkate almakta fayda var. Bazı modeller diğerlerine göre daha hafiftir ve katlanması daha kolaydır, bu da onları taşıma ve depolama için daha uygun hale getirir.

5. Süspansiyon, frenler ve lastikler

Tıpkı standart veya elektrikli bisiklet seçmek gibi, elektrikli scooter seçmek de teknik özelliklerin kontrol edilmesini içermelidir; Süspansiyonun, frenlerin ve lastiklerin ihtiyaçlarınıza ve ortalama sürüşünüze uygun olduğundan emin olun.

İyi bir süspansiyon sistemi, özellikle engebeli yolculuklarda sürüşünüzü kolaylaştırmaya yardımcı olacak harika bir ekstra özelliktir. Daha zorlu arazide sürüş yapacaksanız süspansiyonlu bir scooter düşünmeye değer.

Lastik tipinin de dikkate alınması önemlidir: Bunlardan başlıca ikisi hava dolu (veya pnömatik) ve içi dolu lastiklerdir. Pnömatik lastikler yoldaki tümsekleri absorbe etmeye yardımcı olduğundan daha yumuşak bir sürüş sağlar ancak patlama riskini de beraberinde getirir. Öte yandan, katı lastikler patlamadıkları için az bakım gerektirirler, ancak aynı düzeyde şok emilimi veya sürüş konforu elde edemezsiniz.

Elektrikli bir scooterın güvenli bir şekilde kullanılması için frenler çok önemlidir. Disk ve kampanalı frenler gibi mekanik frenler, emniyetli ve güvenilir durdurma sağlamada mükemmeldir, ancak zamanla aşınırlar, bu nedenle çalışır durumda kalmalarını sağlamak için onlara göz kulak olmak önemlidir. Elektronik frenler, elektrikli scooterlarda genellikle bir basma düğmesi veya kolla çalıştırılan bir başka popüler fren türüdür.

Leave a Reply