Elektrikli Scooter Pilleri

Elektrikli Scooter Pilleri hakkında sıkça sorulan sorulara kısaca cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrikli Scooter’ları sürmek eğlencelidir ve kullanımı kolaydır, ancak bir e-scooter aküsünün bakımını yapmanın en iyi yollarından veya bir sorun olup olmadığını nasıl fark edebileceğinizden emin olmayabilirsiniz.

Scooter uzmanlarımız, güvende kalmanıza ve e-scooter’ınızın keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak için en yaygın elektrikli scooter aküsü sorularından bazılarını yanıtladı.

Bir e-scooter’ın şarj edilmesi ne kadar sürer?

Çoğu e-scooter pilinin tamamen boşaldıktan %100’e şarj olması 2-6 saat sürecektir. Ancak şarj süresi markaya, kapasiteye ve şarj cihazına bağlı olacaktır.

E-scooter pilim neden bazen hızlı bir şekilde şarjını kaybediyor?

Tüm elektrikli scooterlar, tek bir akü şarjıyla kat edebilecekleri maksimum kilometre aralığını belirtir. Bu, ideal koşullardaki en uzak aralıktır; ancak bu aralık çeşitli faktörlerden etkilenebilir: • Sürücünün ve bagajın toplam ağırlığı • Seçilen destek modu • Sürüş rotası (örneğin, arazi türü ve eğimler) • Sıcaklık ve iklim • Lastik basıncı • Rüzgar hızı ve yön

E-scooter pilimin bakımını yapmam gerekiyor mu?

Pillerin düzenli olarak şarj edilmesi gerekir. Uzun süre bakımı yapılmayan piller ‘güvenli moda’ (bazen ‘nakliye modu’ veya ‘uyku modu’ olarak da adlandırılır) girecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, hem sizi hem de pilin bileşenlerini korumaya yönelik bir tasarım özelliğidir, ancak şarj edilebilir bir tanılama sıfırlamasına veya pilin değiştirilmesine ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Elektrikli scooterınızı sık sık kullanmıyorsanız, pilinizi doğrudan güneş ışığından uzak, çok sıcak veya çok soğuk olmayan kuru bir yerde saklamanız önemlidir. Tamamen şarj edilmiş halde saklayın ve birkaç ayda bir şarj etmeyi unutmayın (ancak bir günden fazla fişe takılı bırakmamaya çalışın).

 E-scooter pilimi ne sıklıkla şarj etmeliyim?

Oda sıcaklığında mümkün olduğu kadar sık ​​kullanılması en iyi uygulamadır. Scooterınızı ve pilinizi uzun süre kullanmıyorsanız pili %60 civarında şarjda tutun. Birkaç hafta sonra tekrar doldurmanız gerekebileceğinden gözünüz üzerinde olsun; pilinizin tamamen boşalmasına izin vermemelisiniz. Üretici tarafından sağlanan doğru şarj cihazının kullanılması da önemlidir.

 E-scooter pilimi temiz ve kuru tutmam gerekiyor mu?

Elektrikli scooterlar, IP derecelendirmelerine göre çeşitli seviyelerde suya dayanıklılık gösterebilir, ancak yüksek derecelendirmeye sahip scooterlar bile tamamen su geçirmez değildir. Elektrikli scooterınızı ve aküsünü asla aşırı suya maruz bırakmamalısınız. Ancak scooterınız ıslanırsa akünün etrafını kontrol etmeniz ve kurutmanız önemlidir.

Bir e-scooter pili ne kadar dayanır?

Tipik olarak, bir elektrikli scooterın pili 300 ila 500 döngü boyunca çalışacaktır: bu bir ila üç yıl veya 3.000-10.000 mil demektir. Ancak pil boyutu ve kullanımı gibi çeşitli faktörlerin etkisi olacaktır. Pil kapasiteniz, onu ne kadar kullandığınıza ve bakım yaptığınıza bağlı olarak azalacaktır.

Bir e-scooter pilini tamir edebilir misiniz?

Hayır, çoğu durumda e-scooter aküsünün onarılması mümkün değildir. Pilinize yanlışlıkla zarar verirseniz, örneğin düşürürseniz, kullanmaya devam etmemenizi öneririz. Hasarsız gibi görünse de aşırı ısınmaya neden olabilecek ve yangın riski oluşturabilecek gizli iç hasarlar mevcut olabilir. Pilinizin açılması da garantiyi geçersiz kılacaktır ve son derece tehlikeli olabilir.

Bir e-scooter’ı şarj ettiğinizde yangın riski nasıl azaltılır:

Lityum pilleri şarj ederken riskleri azaltmanın birkaç yolu vardır: • Çıkışlarınızı e-bisikletiniz, e-scooter’ınız veya şarjlı pilleriniz ile kapatmayın. Yangın çıkarsa evinizden güvenli bir şekilde çıkamazsınız. Mümkünse bunları bir kulübede veya garajda saklayın. • Pilinizin bittiğine ve yangın riski oluşturduğuna dair uyarı işaretlerine dikkat edin. • Dışarıdayken veya uyurken asla pilinizi şarjda bırakmayın. • Hem pilinizin hem de şarj cihazınızın Birleşik Krallık güvenlik standartlarını karşıladığından emin olun. • Piliniz için yalnızca üreticinin şarj cihazını kullanın ve yedek parçaları saygın bir satıcıdan aldığınızdan emin olun. • Pilinizi şarj etmeden önce soğumasını bekleyin. • Pil şarj olduktan sonra şarj cihazınızın fişini çekin. • Pillerinizi şarj ettiğiniz alana duman alarmları takın.

Hasarlı e-scooter bataryası uyarı işaretleri:

• Isı: Pillerin şarj edilirken veya kullanım sırasında bir miktar ısı üretmesi normaldir. Ancak cihazınızın pili dokunulduğunda çok sıcaksa, arızalı olması ve yangın riski oluşturması ihtimali vardır. • Şişme: Pilin şişmesi veya şeklinin bozulması, pilin arızalandığının yaygın bir işaretidir. Piliniz şişmiş görünüyorsa, kullanmayı hemen bırakmalısınız. Benzer işaretler, cihazda herhangi bir tür topaklanma veya sızıntıyı içerir. • Gürültü: Arızalı lityum pillerin tıslama veya çatlama sesleri çıkardığı da rapor edilmiştir. • Koku: Pilden güçlü veya olağandışı bir koku geldiğini fark ederseniz, bu aynı zamanda pilin arızalandığının da bir işareti olabilir. • Performans: Tam olarak şarj edilememesi veya daha uzun şarj süreleri, pilinizin arızalandığının işareti olabilir. • Duman: Pilinizden veya cihazınızdan duman çıkıyorsa yangın başlamış demektir.

Elektrikli scooterların Pil bakımı

Pilinize dikkat etmeniz onun ömrünü uzatacak ve e-scooter’ınızın daha uzun süre hareket etmesini sağlayacaktır. Peki ilk etapta pilin bozulmasına neden olan şey nedir?

Elektrikli scooterların çoğunda lityum iyon pil bulunur ve bu, sonsuz şarj ve deşarj döngüsü nedeniyle zamanla bozulmaya başlayacaktır. Sıcaklık, hem scooter’ınızı ne zaman kullandığınız hem de gece boyunca güvenli bir şekilde saklandığı zaman açısından pil ömrü üzerinde de etkiye sahip olabilir.

Bu sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, pilinizi tam kapasiteye kadar şarj etmeden önce tamamen boşaltmamaya çalışın. Bu ‘döngü’ olarak bilinir ve piliniz ne kadar çok döngüden geçerse, o kadar az etkili olur. Pilinizi hala gücü varken şarj edin ve ömrünü uzatın.

İkinci olarak elektrikli scooterınızı aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalan bir alanda saklamaktan kaçının. Aynı durum scooterınızı bu sıcaklıklarda kullanmak için de geçerlidir; performansınızda düşüş görmenize neden olabilir.

Leave a Reply