Elektrikli Scooter Kısa Tarihi

Elektrikli scooter kısa tarihi aslında o kadarda yeni olmadığı için ve o kadar çok kişi için ulaşım aracı olarak bir zorunluluk haline geldi için, biz de bunun nasıl ve ne zaman gerçekleştiğini cevaplamak için yola çıktık.

Erken Tarih

Modern bir fenomen olmaktan çok uzak olan ayakta duran scooterlar, 1915’ten itibaren New York’tan Berlin’e kadar birçok şehirde görülmeye değer hale geldi! Öncü motorlu scooter, 1915’te Long Island’daki Autoped Şirketi tarafından piyasaya sürüldü.

ABD Posta Hizmeti Çalışanları, 1918'de Verilmiş Eveready Otomatik Scooter'larda.

ABD Posta Hizmeti Çalışanları, 1918’de Verilmiş Eveready Otomatik Scooter’larda.

Autoped, aracın taşınabilir olmasını sağlamak için tahtaya kilitlenen katlanabilir gövdesiyle modern E-scooter’larla birçok tasarım benzerliğini paylaşıyor. Modern bir E-scooter’ın sürüşüne ve görünümüne sahip olan Autoped, 4 zamanlı 155cc’lik bir motora sahipti ve scooterın elektrikle çalışan versiyonları 2016 yılında piyasaya çıkacaktı.

Bir oy hakkı savunucusu olan Lady Florence Norman, 1916’da motorlu scooterıyla, süpervizör olduğu Londra’daki ofislerde çalışmak için seyahat ediyordu.

Skuterler özellikle New York posta hizmeti çalışanları tarafından kullanıldı. Kısa bir süre sonra scooterlar küçük suçlular tarafından bir kaçış aracı olarak benimsendi ve saatte 22 mil hıza ulaşabilen daha çevik bir makineyle büyüyen şehir trafiğini ve kalabalığı kolayca geride bıraktı! Arşiv materyallerinden, scooterların tek bir hedef pazarının olmadığı açıktı; Eveready Autoped ScooterAmerika’da ve daha sonra Avrupa’da erkekler ve kadınlar için reklamı yapıldı. Almanya ve Çekoslovakya’da üretildi.

Otomatikbirçok kişi tarafından zaman kaybı olduğu gerekçesiyle reddedildi, ancak şirketin pazarlama materyalleri bunun bir araç olduğunu açıkça ortaya koyuyordu kitleler için kolaylık:

“Autoped, iş adamları veya profesyonel erkek veya kadınlar için işyerlerine gidip gelmek için ideal bir kısa mesafeli ulaşım aracıdır; kadınların alışverişe gitmesi veya telefon etmesi; doktorların günlük olağan aramalarını yapabilmeleri veya acil çağrılara cevap verebilmeleri için; daha büyük çocukların hızlıca dışarı çıkıp okula gidebilmeleri için; hizmetçiler için ayak işlerine gönderildiklerinde; hızlı teslimat amacıyla bakkallar, eczacılar ve diğer tüccarlar için; ticari satıcının ticarete çağrı yapması için; çalışanların işe gidip gelmeleri için; koleksiyoncular için; tamirciler; haberciler ve dolaşırken paradan, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isteyen herkes için. Herkes OTOPEDİN rahatlığını ve keyfini yaşayacak.”

Autoped, birçok kişi tarafından kişisel hafif bir araç sağlama konusunda zamanının ilerisinde olarak gösterildi. Autoped, 1921 yılında ABD’de üretimden çıktı ve üretimi 1922 yılına kadar devam etti.

Kişisel Hafif Elektrikli Araçların Gelişi (PLEV)

Kolay ve kullanışlı bir ulaşım aracı olarak scooter üzerinde durmak, neredeyse yarım yüzyıl boyunca halkın ruhuna girip çıktı. Dik motorlu scooterın dikkate değer yeniden ortaya çıkışı, 1985 yılında Steve Patmont ve ailesinin şirketi kurmasıyla Go-Ped scooter patentiyle gerçekleşti. Orijinal scooterlar Patmont’un arkadaşları ve aileleri için sevgi emeğiyle yaratıldı. Scooter, kısa mesafeli hızlı ve kolay seyahat için çok çeşitli bir ürün haline geldi; Autoped’in yaklaşık 50 yıl önce vaat ettiği şeyin hemen hemen aynısı!

Go-Ped’in scooterlara olan talebi yeniden canlandırmasıyla birlikte, yeni modellerin geliştirildiği ve diğer şirketlerin büyük rakipler olarak ortaya çıktığına dair söylentiler duyuldu.

 

Go-ped ESR 750. (Kaynak: Scooter Fandom)

Go-ped ESR 750. (Kaynak: Scooter Fandom)

Go-Ped ESR serisi, üretime giren ilk tam elektrikli scooter oldu ve scooterların mükemmel yapım kalitesi ve güvenilirliği nedeniyle sadık bir müşteri hayran kitlesi oluşturdu. ‘Mikro’ scooter gibi rakipler, Hollandalı-İsviçreli bankacı Wim Ouboter’in karşılaştığı son mil sorununa hızlı bir çözüme ihtiyaç duymasıyla hemen hemen aynı sıralarda elektriklendi. Kısa yolculukları tamamlamak için uygun bir araca ihtiyaç duyan birçok şehir sakini tarafından. Ouboter, kick scooter’ı yeniden icat eden kişi olarak kabul edildi ve Razor scooter, 2000 yılında “Yılın İlkbahar/Yaz oyuncağı” ödülüne layık görüldü.

Ouboter, kısa şehir yolculuklarına yönelik çözümün bir scooter veya mümkünse bir e-scooter ile karşılanabileceğini fark etti. Scooter’ı sadece bir çocuk oyuncağı olmaktan ziyade herkes için bir ulaşım aracı olarak tasavvur etti. 2000’li yılların ortalarında pillerin maliyeti ve kalitesi, e-scooter’ları pahalı hale getirdi ve çoğu zaman düşük kilometre kapasitesiyle yavaşladı. E-scooter’ları hızlı bir şekilde benimseyen araç paylaşımı planlarının ortaya çıkışı, fiyatın şehir içi taşıtlar için dakika dakika ücret esasına göre bir scooter kiralamasına olanak tanıdı. E-scooter paylaşım programları, toplu taşıma sistemleri üzerinde daha az baskı, şehirlerde daha az araba ve E-scooter‘ın ürettiği kirliliğin olmaması nedeniyle daha temiz hava gibi şehirlerdeki bir takım sorunları hafifletti.

Klasik Scooter’a Modern Bakış

E-scooter’lar paylaşım sisteminin başlaması ve dünya çapındaki hükümetler tarafından genel olarak kabul edilmesiyle birlikte, E-scooter’lar çok daha gelişmiş, çevre dostu ve daha ucuz hale geldi. Sektördeki gelişmeler, çoğu zaman hisse planlarının dışında kalanlardan çok daha iyi performans gösteren yeni bir özel mülkiyete ait scooter dalgasını beraberinde getirdi.

Lewis Hamilton, Xiaomi Pro 2 AMG Petronas E-scooter'ıyla.

Lewis Hamilton, Xiaomi Pro 2 AMG Petronas E-scooter’ıyla.

Scooter ve elektrikli scooterların mevcut kullanımını etkileyen nesillerin geçici anıları ve eserleri göz önüne alındığında, Kişisel Işık Elektrikli araçların benimsenmesinin kalıcı olacağı açıktır.

Referans: