Mi Elektrikli Scooter 3

Xiaomi son piyasaya sürdüğü Mi Elektrikli Scooter 3 Türkiye’de bilen en yaygın adı ile ise  Xiaomi Pro3 Scooter hakkında bir takım teknik bilgiler ve Pro2 ile arasındaki farklılıklardan baheseceğiz.

Tasarım ve teknik açıdan bakıldığında %90 seviyesinde Pro2 modeli ile benzerlik gösteren pro3 çok farklı sayılmaz,

Özellikle kullanıcılar açısından önemli olan motor gücü, menzil ve görsel tasarım konusunda neredeyse hiç bir değişiklik yok diyebiliriz.

Mi sitesinde Pro2 ile Pro3 arasındaki teknik özellikleri kıyaslarken kafanız karışılabilir,

Pro2 ile Pro3 aynı motor gücü ve batarya sistemine sahipken Pro3’de ağırlık düşmüşken ve daha yeni bir model olmasına rağmen !

pro3 modeli %16 eğim tırmanma ve 30 kilometre menzil mesafesine sahip ama pro2 %20 eğim ve 45 kilometre menzile sahip !

Pro2 kullananlar bilir hiç bir şekil ve koşulda 45 kilo mesafe yol yapamazsınız biraz hayali bir durum yani, Pro3 tanıtım ve lasmanında faha gerçekçi olmuşlar ve daha doğruya yakın veriler vermişler bence.

Ayırt edici en büyük değişiklikler ise  scooterın katlama şekli, fren sistemindeki değişiklikler, scooterin ağırlığı ve ekrandaki görsel olarak küçük bir değişiklik diyebiliriz.

Xiaomi diğer tüm modellerinde katlama biraz sorundu kırılan katlama aparatı ve uzun kullanımlarda katlanan yerden gelen gacur gucur sesleri çözmüşler gibi.

Fren sisteminde ise yine Xiaomi diğer tüm modellerinde 2 balata vardı, fren sisteminin içinde bir balata sabit dururken diğer balata frene baskı uygulayarak frenleme sağlardı, Pr03 modelinde ise bu sistem biraz değişmiş, frene bastığınızda diğer modellere nazaran 2 balata birden aktif hale gelerek fren diskine baskı uyguluyor ve frenleme sağlanıyor, hem balata ömrünüz uzuyor hem fren mesafeniz kısalırken güvenliğiniz artmış oluyor.

Pro2 14,2 Kilogram ağırlığa sahip olurken Pro3 13 kilo ağırlığa sahip, 1,2 kilo deyip geçmeyin ağırlık hem taşıma hemen menzil açısından çok önemli.

30 km mesafeye kadar seyahat eder* Yeterli elektrik enerjisi

25 km/sa Maksimum hız

Maksimum güç 600 W Kuvvetli güç motoru

Yeni arka çift balatalı disk fren Daha stabil ve güvenli

3 aşamalı katlama* Daha fazla kolaylık için hızlı depolama

Havacılık standartlarında alüminyum gövde Hafif ve sağlam

 

Sürüşe yardımcı olacak güçlü performans

600 W maksimum güçle daha kuvvetli güç çıkışı

Scooter maksimum 25km/s hıza ulaşabilir ve %16 eğim tırmanma kapasitesine sahiptir. Gaza hafifçe basarak kendinizi ileriye doğru itin.

30 km ekstra uzun menzilli

Kinetik enerji geri kazanım sistemi (KERS), frenleme ve yavaşlamadan kinetik enerji geri kazanabilir ve seyahat aralığını daha da iyileştirmek için bunu kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürebilir. Yol boyunca güzel manzaranın tadını çıkararak geniş caddelerde ve dar şeritlerde özgürce gezinin.

Üç hız modu, kolay geçiş

Üç mod arasında geçiş yapmak için güç düğmesine iki kez basmanız yeterlidir. İşe daha hızlı gitmek için S’ye basın. Parkta dolaşırken D’ye basın ve kalabalık alanlarda scooter’ın yanında yürümek için yaya modunu açabilirsiniz. Hız modlarının güvenliği, EN17128 yönetmeliklerine göre TÜV Rheinland* tarafından değerlendirilmiştir.

Yaya modu0-5 km/sa

Standart mod ; 0-20 km/sa

Spor modu ; 0-25 km/sa

Daha akıllı ve dayanıklı pil

Pil seviyesi %30’un altında olduğunda ve scooter arka arkaya yaklaşık 10 gün çalıştırılmadığında pil, ömrünü uzatmak için uyku moduna* girer. Ayrıca BMS 5. Nesil Akıllı Pil Yönetim Sistemi, pilinizi güvende tutacaktır.
 • Kısa devre koruması
 • Aşırı akım koruması
 • Aşırı şarja karşı çift koruma
 • Aşırı şarj boşalmasına karşı çift koruma
 • Sıcaklık koruması
 • Düşük voltajlı otomatik uyku modu koruması

Daha güvenli ve iyi düşünülmüş

Üç taraflı reflektör koruması

Scooter sadece bir LED arka uyarı ışığına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda büyük boyutlu ön reflektör ışığı ve çift yönlü yan reflektörlerle sizi güvende tutar.

Daha fazla stabilite için yeni arka çift balatalı disk fren

Çift balatalı disk freni, hızlı tepki için verimli frenleme sunar ve fren balatalarının hizmet ömrünü uzatarak sürüşü daha güvenli hale getirir.

3 adımda hızlı katlama

Minimalist bir görünüm, uygun saklama ve daha fazla stabilite için TÜV Rheinland* (EN17128’e göre) tarafından değerlendirilen yenilikçi katlanır tasarım.

1. Adım:Bağlantı tokasını kaldırın
2. Adım:Tokayı tekrar kaldırın ve aşağı bastırın
3. Adım:Scooter’ı katlayın

Hafiflikten ödün vermeyen sağlamlık

Çerçeve, daha konforlu pnömatik lastiklerle donatılmış, yüksek kuvvetli havacılık sınıfı Seri 6 alüminyum alaşımlı gövdeden yapılmıştır. Toplam ağırlık sadece 13 kg olup, seyahat ederken yanınızda taşımayı kolaylaştırır.

Bahsedilmesi gereken bir tasarım

Gravity Gray ve Onyx Black renk seçenekleri.

Bölmesiz yepyeni entegre ekran

Önceden bölünmüş görüntü alanları, daha birleşik, net ve görsel olarak entegre olan bir bütün halindedir.

Temiz tasarım ve güvenilir koruma

Entegre tasarım dili; yanlış kullanımdan kaynaklanan kazaları önleyebilen, tozu bloke eden ve daha kolay temizlik sağlayan yumuşak çamurlukta da kullanılmıştır.

Mi Home / Xiaomi Home uygulaması

Mi Home uygulaması işlevleriyle, Bluetooth kullanılarak bellenim yükseltmeleri ve scooter kilitleme veya kilit açma gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca sürüş verilerini istediğiniz zaman görüntüleyebilir ve çeşitli kişiselleştirilmiş ayarları değiştirebilirsiniz.
 • Seyahat istatistikleri
 • Bellenim güncellemeleri
 • Enerji geri kazanımı
 • Bluetooth

 

Notlar:

1. Tam olarak şarj edildiğinde ve aşağıdaki koşullar altında test edilmiştir: 75 kg yük, 25°C sıcaklık, Ekonomi Modunda (ECO) düz yolda rüzgar yokken ve 15 km/sa sabit hızda. Gerçek pil ömrü sıcaklık, yük, rüzgar hızı, yol koşulları, çalışma alışkanlıkları ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

2. Katlama güvenliği ve hız modu güvenliği, EN 17128:2020 yönetmeliklerine göre TÜV Rheinland tarafından değerlendirilmiştir.

3. Pil, uyku moduna girdiğinde scooter’ınız açılamaz. Pili etkinleştirmek için lütfen üç saniye şarj edin.

4. Yukarıdaki tüm veriler Ninebot Labs’den alınmıştır. Gerçek performansta hatalar, nesnel koşullardaki değişikliklerden dolayı meydana gelebilir.

5. Bir Mi Elektrikli Scooter satın almadan önce lütfen ilgili yasaları, düzenlemeleri ve önlemleri öğrenin. Mi Elektrikli Scooter’ı kullanırken lütfen ilgili yerel yasalara ve düzenlemelere uyun. Hem eski Mi Logosu hem de yeni Mi Logosu, Xiaomi Inc.nin ticari markalarıdır.

One Response to Mi Elektrikli Scooter 3
 1. […] de Türkiye’de satışa sunuldu ve yaygınlaşmaya başladı. Yakın bir zamanda ise Pro 3 modelininde piyasaya sürülmesini […]


[top]

Leave a Reply